آیین- آشنایی با بیمه شخص ثالث، از ایجاد مشکلات و گرفتاری در روند فعالیت های روزمره جلوگیری می کند.

 

 

به گزارش سایت تحلیلی-خبری آیین، قانون جدید بیمه شخص ثالث از 29 خردادماه سالجاری در کشور اجرا می شود و لازم است که بیمه گذاران و بیمه گران به نحو موثری با مواد این قانون آشنا شوند

و از تبعات ناآشنایی در این خصوص مصون بمانند. در ادامه سوالی در این باره مطرح شده که توسط مالک اسمعیل زاده عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه وکارشناس وسایل نقلیه پاسخ داده شده است.

 

سوال: مجازات شخصی که بر خلاف واقع خود را راننده وسیله نقلیه مسبب حادثه معرفی کند، چیست؟

 

پاسخ: به مجازات حبس درجه 7 محکوم می شود (حبس تعزیری درجه 7 /از 91 روز تا 6 ماه است). راننده نیز چنانچه در این امر تبانی کرده باشد به مجازات مذکور محکوم می شود (در زمان حادثه سر صحنه اگر در کروکی وگزارش نیروی انتظامی راننده اقرار کند راننده نبوده وشخصی که خودش را نیز راننده وسیله نقلیه معرفی کرده است بابودن اقرار راننده کفایت می کند به مجازات ذکر شده به عنوان تبانی محکوم می شود)

هر کس با انجام اعمال متقلبانه ماننده صحنه سازی سوری تصادف /تعویض خودرو/ یا ایجاد خسارت عمدی وجوهی را بابت خسارت دریافت کند/به حبس تعزیری درجه شش (حبس تعزیری درجه شش از 6 ماه تا 2 سال ) وجزای نقدی معادل دو برابر وجوه دریافتی محکوم می شود

شروع به جرم مندرج در این ماده علاوه بر مجازات مقرر برای شروع به جرم در قانون مجازات اسلامی مستوجب جزای نقدی درجه 5 (جزای نقدی درجه 5 از مبلغ 80 میلیون تا 180  میلیون ریال) است. 

 

 

 

دوشنبه, ۲۲ آوریل ۲۰۲۴
دوشنبه, ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
دوشنبه, ۱۳ شوال ۱۴۴۵

لینک ها

کارشناسان وبسایت

"مالک اسمعیل زاده"

کارشناس وسایل نقلیه و مشاور بیمه

(عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه)

"غلامعباس یزدانشناس"

کارشناس تصادفات

(کارشناس رسمی دادگستری)

عضویت درخبرنامه

جهت عضویت ایمیل و نام خود را وارد کنید.

کانال رسمی آتیسان در تلگرام

کارشناسی تصادف

گروه همیار 24 :

جهت بهره مندی از خدمات کارشناسی و تحلیل تصادفات و اعلام نظریه کارشناسی به وبسایت www.hamyar24.com مراجعه نمایید - در اسرع وقت کارشناسان سامانه همیار به درخواست شما رسیدگی خواهند کرد.